Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Dębno zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Karlino

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo podejmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie większość osób miała ją za bardzo szkodliwą. Z czasem jednak kawa stała się modniejsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co z pewnością miały wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy toczyły się skłonnym do przewidzenia torem – wstęp do niej istniał jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z określonych powodów wystąpiły w stopniu I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, żeby w sezonie drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe zdobyło w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły być biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najsilniejsze jakości były szmuglowane i oferowane spod lady lub kupowane w Pewexie, stanowiły jeszcze samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we obecnej Polsce

W czasach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy bardziej lubiane, a prawdziwi kawosze uważają nie tylko swoje bliskie marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Specjalistami w ostatniej części są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy zatem nie tylko zawód, jednak często także sztuka sama w sobie. Natomiast we swej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek z nas uprawia to trochę inaczej.

Palarnia Kawy Karlino

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni umieszczają na materiały najłatwiejsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy te rozpuszczalna jest oceniana tak toż, a wtedy wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w twarze cukru i mleka. Co dużo eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, pomagaj nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Karlino

Znaczniejszy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce robi się na prostej kuchence, nie istnieje toż danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrealizowany w kawiarce jest tak dobry w stylu.

Palarnia Kawy Karlino

Jednak znacznie najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej kwalifikują się Polacy, jest wykorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą znane oraz w czasach PRL-u ale trzeba przyznać, że od pozostałej pory bardzo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Karlino

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z zmiany w niezgodzie z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a i zdecydowanie ogromniejszymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zmniejszają się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi także dużego wydatku dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w atrakcyjny ekspres do kawy da się w skórze codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Karlino

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments